Всесвітній день онкохворої дитини – це не день відчаю, а свято перемоги малюків і дорослих, лікарів, родичів хворих і всіх, хто не байдужий до чужого горя над страшною недугою – злоякісними пухлинами дитячого віку.
Батькам необхідно знати, що дитячий рак – не смертний вирок. Сучасна медицина здатна протистояти цій жорстокій хворобі. Сьогодні вчасно пролікована пухлина не є фатальним випадком!
Слід лише вчасно діагностувати, а потім правильно лікувати пухлину. Про це свідчить досвід дитячих онкологів, які кожного дня разом з батьками хворих дітей борються за їх життя. Хвороба виліковується у 80% випадків, у 85% дітей вона переходить у ремісію. Тобто через 5 років після лікування дитину можна вважати здоровою.
Чинники, які спричиняють онкозахворювання у дітей:
— перебування дитини на сонці або в зоні дії радіоактивних променів;
— пасивне куріння, яке завдає такої ж шкоди організму дитини, як і активне;
— присутність шкідливих хімічних речовин у навколишньому середовищі в промислових містах або зонах;
— неправильне харчування, а особливо велика кількість смажених і копчених страв, продуктів, доскладу яких входить безліч хімічних добавок, неповноцінний раціон, практично позбавлений свіжих фруктів і овочів;
— існує прямий зв’язок між двома десятками генетичних захворювань і розвитком дитячої онкології. До подібних захворювань відносять хворобу Дауна, нейрофіброматоз, синдром Кляйнфельтера, Костмана та інші.
Незважаючи на відносно невелику частоту виникнення злоякісних пухлин і можливість повного одужання пацієнтів, смертність від них у дітей залишається високою. Пов’язано це з тим, що, на жаль, більшість дітей починає лікування на пізніх стадіях захворювання, коли проведення спеціальної терапії має багато складнощів.
Запорукою успішного лікування онкологічних захворювань вважається своєчасна діагностика. Якщо хвороба виявляється на першій або другій стадіях, лікування часто веде до сприятливого результату. Однак десята частина випадків раку виявляється тільки на третій стадії, а у восьми відсотків дітей його діагностують лише на четвертій стадії.
Тому батьки повинні звертати увагу на такі симптоми:
- біла пляма в оці, косоокість, сліпота, вирячені очі.
- набряк в ділянці живота/таза, голови чи шиї, набряк кінцівок, яєчок чи залоз.
- стійке і тривале підвищення температури тіла, яке з’являється без видимої причини.
- втрата ваги, слабкість, блідість, легка поява синців чи кровотечі.
- біль у кістках, суглобах, спині, виникнення переломів.
- порушення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психо-фізичного розвитку.
- головний біль, який триває, більше, ніж два тижні з блюваннями чи без нього.
- збільшення розмірів голови.
Будь-якої профілактики онкологічних хвороб ніде у світі немає, тому на першому плані має бути турбота про здоров’я. Дитині необхідне здорове збалансоване харчування, повноцінний сон, зведене до мінімуму спілкування з комп’ютером та мобільним телефоном, регулярні прогулянки на свіжому повітрі та профілактичні огляди у лікаря з обов’язковим загальним аналізом крові.
Хоча рак – тяжке захворювання, дотримання всього трьох дуже важливих умов робить його виліковним. Це – рання діагностика, використання сучасних методів лікування і, звичайно, любов і турбота рідних і близьких.