5 квітня – професійний день неонатолога – першого лікаря в житті маленької людини.
Неонатолог – лікар, який опікується проблемами новонароджених дітей. Основними пацієнтами неонатологів є новонароджені, які хворіють або потребують спеціалізованої медичної допомоги через передчасні пологи, низьку масу тіла, внутрішньоутробну затримку росту, вроджені вади розвитку, сепсис, бронхо-легеневу дисплазію або асфіксію в пологах.
У 1898 році лікар Джозеф ДеЛі створив першу дитячу інкубаторну станцію в Чикаго, штат Іллінойс. Перший американський підручник з передчасно народжених дітей був опублікований в 1922 році. У 1931 році лікар Роберт Бауер винайшов перший інкубатор для об’єднання тепла і кисню, а також вологості в лікарні Генрі Форда. У 1952 році лікар Вірджинія Апгар описала систему балів за шкалою Апгар як засіб оцінки стану новонародженого. Неонатологія, як самостійна спеціальність існує з 1986 року.
Із моменту народження дитини починається період новонародженості, що триває 28 діб. У цей період дитина адаптується до нових умов: із темного та теплого простору вона потрапляє у світ, наповнений яскравим світлом, звуками, запахами та різними відчуттями. Перше пізнання світу новонароджений здійснює разом із молоком матері.
Графік харчування дитини протягом першого тижня дещо особливий, адже малюк їсть дуже часто. Найкращим для немовляти є грудне молоко, що містить всі необхідні поживні речовини та вітаміни. Грудне молоко є індивідуальним продуктом, який організм мами виробляє тільки для своєї дитини, враховуючи її потреби. Склад грудного молока змінюється залежно від віку дитини. Неонатолги рекомендують годувати дитину, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, на вимогу, тобто стільки разів, скільки вона хоче.
Спить дитина у перший місяць життя дуже багато, 19-20 годин на добу, прокидаючись кожні 2-3 години. Період неспання не залежить від часу доби, а сон відрізняється від сну дорослої людини. Для немовлят характерна поверхнева фаза сну, тому малюки з легкістю прокидаються.
Шкіра новонародженого має ряд особливостей. Вона досить суха і тонка, легко вразлива та схильна до подразнень. На крилах носа та щічках немовляти можуть бути помітні білуваті або жовтуваті «цятки» – результат скупчення секрету сальних залоз. На лобі та потилиці можуть бути багряно-синюшні плями, які минуть через кілька тижнів. Також на шкірі здорових новонароджених може спостерігатися фізіологічна еритема (почервоніння) – це реакція адаптації шкіри до навколишнього середовища. В нормі це проходить протягом 10 днів та не потребує лікування.
В період новонародженості дитині важливо відчувати любов і турботу батьків, тому вона прагне до особливо тілесного контакту з матірю. Фахівці області психології сходяться на думці, що дитину протягом семи-восьми місяців потрібно тримати на руках якомога частіше, при цьому носити її по будинку, називаючи предмети і дії оточуючих. Таким чином батьки відтворюють роботу дитячого мозку, спеціально акцентуючи увагу на потрібних речах. Чим частіше до дитини підходять, торкаються, гладять і розмовляють, тим комфортніше їй у новому світі, вона відчуває любов і турботу і боязнь до навколишнього поступово зникає. Здатність дитини любити закладається в ранньому дитинстві, вона прямо залежить від кількості любові, подарованої їй близькими людьми. Отже, організовуючи догляд за новонародженим, батькам важливо навчитися розуміти і задовольняти потреби малюка, щоб допомогти успішно адаптуватися до навколишнього світу.
Життя продовжується і в Дніпропетровській області з початку бойових дій вже народилося понад 1500 дітей. Неонатологічну допомогу на території області надають три потужні, сучасні неонатологічні центри у: обласній дитячий клінічній лікарні, у Криворізькому перинатальному центрі та у Дніпровській міській багатопрофільній клінічній лікарні матері та дитини ім. проф. М.Ф. Руднєва.
Вітаємо із професійним святом усіх неонатологів! Бажаємо, щоб ваша робота приносила задоволення. Нехай ваші маленькі пацієнти будуть здорові та міцні.