Обережно кліщі. Теплі пори року сезон активності іксодових кліщів

Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. Серед людей вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма). Особливо небезпечні кліщі у період своєї активності у травні-червні та серпні-вересні.

На жаль в останні роки в Україні зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності, що передається при укусах іксодовими кліщами. Так у 2019 році в Україні було зареєстровано 4482 випадки, у Дніпропетровській області у 2021 році зареєстровано 101 випадок хвороби Лайма.

Хвороба Лайма (Кліщовий іксодовий бореліоз) – інфекційне захворювання, збудником якого є мікроорганізми роду борелія, які передаються при укусах кліщів сімейства ixodida, та має різноманітні клінічні прояви, серед яких найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця та має схильність до рецидивів та хронічного перебігу.

Більшість випадків захворювання пов’язані з інфікуванням при укусах хворих кліщів під час відпочинку у паркових зонах та скверах, біля лісових масивів, озер, ставків та інших водойм, при відвідуванні лісу та роботі на дачних ділянках. Зараження бореліями також можливе при споживанні сирого козячого молока та інших молочних продуктів без термічної обробки; при втиранні в шкіру роздавленого кліща.

На людей нападають кліщі всіх фаз розвитку: личинки, німфи і дорослі особини. Кліщі присмоктуються не тільки в умовах відкритої природи, вони можуть бути занесені в житло з букетом квітів, свіжим сіном, дровами, собакою та іншими тваринами. На тілі людини кліщі найчастіше прикріплюються до шкіри волосяної частини потилиці, шиї, в пахових ділянках, в області пупка, під лопатками, та в містах де одяг менш щільно прилягає до поверхні тіла. При цьому його прикріплення та присмоктування до тіла в більшості випадків залишається непоміченими. Відчуття свербежу на присмоктування кліща виникає лише через 6-12 годин. Після відпадання кліща залишається запалення у вигляді болючого інфільтрату діаметром 3- мм, який зберігається 2-3 тижня, з часом довкола якого виникає кільцевидне або суцільне почервоніння.

Через 3-10 тижнів після укусу кліща, борелії розповсюджується в організмі через кров. На цій стадії з’являються ураження шкіри, нервової системи(менінгіт, неврит лицевого нерва та інші), кістково-м’язові артралгії та міальгії, серцево-судинні порушення.

Пізня, або хронічна, хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження, при якій незворотно уражаються «органи-мішені»- шкіра(хронічний акродерматит), суглоби (хронічний артрит), нервова система (прогресуючий енцефаломієліт, енцефалопатія), очі (прогресуючий кератит).

Сприйнятливість до збудника хвороби Лайма дуже висока, перенесене захворювання не дає прижиттєвого імунітету, тому спостерігаються випадки повторного інфікування.

Як уберегтися від укусів кліщів?

При відвідуванні лісопаркових зон, дачних та садівничих ділянок рекомендується:

Одягатися у світлий одяг, що має довгі рукави та щільно прилягає до тіла. Голову прикривати головним убором.

Використовуйте репеленти дотримуючись інструкції.

Ретельно оглядайте себе та своїх близьких кожні 2 години.

Після повернення до дому одразу змініть одяг, білизну та повторно проведіть огляд. Не залишайте одяг біля ліжка.

Одяг потрібно випрати та попрасувати. Витрушування одягу не позбавляє його від кліщів.

Що робити, якщо все ж таки виявили кліща?

одразу зверніться за медичною допомогою. В травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.

Якщо поблизу немає медичного працівника, видаліть кліща самостійно. Зробіть це за допомогою пінцета або пальцями обгорнутими марлевою серветкою. Витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку в бік або викручуючи. Важливо видалити кліща разом з хоботком! Якщо він відірвався, видаліть його стерильною голкою.

Видаленого кліща потрібно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку чи інший чистий скляний посуд, щільно закрити та віднести до лабораторного центру, де проводяться дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

Протягом трьох тижнів після укусу кліща потрібно спостерігати за своїм станом: щоденно вимірювати температуру тіла, в разі підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватись,- негайно звернутися до лікаря.

При отриманні позитивного результату лабораторного дослідження на зараженість бореліями кліща, знятого з людини, необхідно звернутися до лікаря для призначення екстреної профілактики.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *