Обережно, сальмонельоз!

Сальмонельоз – інфекційне захворювання, що протікає в області кишківника, збудником якого є палочкообразна бактерія сальмонела і характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, інтоксикації та зневоднення організму, а іноді й сепсису і гнояків у внутрішніх органах.

Відомо близько 2000 типів сальмонел, їм властива надзвичайна стійкість до факторів навколишнього середовища, можуть тривало зберігати життєздатність у воді та продуктах протягом декілька місяців, у тому числі у заморожених продуктах.
Соління та копчення м’ясних продуктів також не гарантує від зараження від сальмонел. Для сальмонельозу характерно тяжкий перебіг, а ризик зараження хворобою досить великий, тому будь-яка людина має знати, як виявляється це захворювання і як його уникнути.

Зараження відбувається аліментарним, водним і побутовим шляхами. У 96-98 % випадків інфікування пов’язане зі споживанням забрудненої сальмонелами їжі. Основним джерелом інфекції є сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, качки, гуси, кури), гризуни, а також людина.

Великий відсоток випадків зараження людини відбувається через харчові продукти – яйця, м’ясо птахів, тварин, риби, а також готові продукти, що не підлягають термічній обробці – салати, фрукти, кондитерська продукція.
Джерелом інфекції можуть бути та люди, хворі на сальмонельоз. Особливу небезпеку вони несуть, якщо працюють на харчових підприємствах, у дитячих дошкільних і лікувальних закладах, пологових будинках, оскільки можуть спричинити епідемічні спалахи сальмонельозу.

Будь-які кишкові інфекції мають сезонні коливання, тому в теплу пору року найчастіше спостерігаються епідеміологічні спалахи. Інфікування харчових продуктів відбувається при контакті сирих та готових продуктів, під час їх зберігання та транспортування, при використанні спільного кухонного приладдя. Найбільшу небезпеку являють такі продукти та страви, які після приготування не піддаються термічній обробці, і, особливо, якщо вони тривало зберігаються при кімнатній температурі.

Слід пам’ятати, що навіть при інтенсивному розмноженні сальмонел у харчових продуктах, вони не змінюють ні смаку, ні запаху, ні їхнього зовнішнього вигляду.
Сальмонельозу властива різноманітність проявів хвороби. При харчовому зараженні розвивається, як правило, сальмонельоз типу харчової токсикоінфекції. Інкубаційний період від кількох годин до 1-2 днів. Гостро та швидко розвиваються явища гастроентериту та гастроентероколіту (біль у животі, блювання, пронос). Підвищується температура тіла, спостерігається розлад гемодинаміки на фоні токсикозу та зневоднення. Випорожнення прискорюються, вони рідкі, пінисті, дуже неприємного запаху.

Щоб запобігти захворюванню на сальмонельоз, необхідно виконувати певні правила:
· не слід вживати м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках, адже вони продаються без вкрай важливого ветеринарно-санітарного контролю. Нехтуючи цим правилом, можна придбати продукти від хворих тварин. На вигляд вони можуть бути якісні, адже під час розмноження сальмонел смак, колір, запах продуктів не змінюються;
· всі швидкопсувні продукти потрібно зберігати у холодильнику; створити належні умови зберігання продуктів: ретельно відокремлювати готові харчові продукти від сирих, убезпечити їжу та напої від впливу комах і гризунів;
· м’ясо і птицю необхідно добре проварювати або прожарювати невеликими шматками;
· їжте приготовлену їжу без зволікання;
· необхідно дотримуватись правил особистої гігієни перед приготуванням та вживанням їжі;
частіше мити руки з милом, особливо, після повернення з вулиці, після відвідування туалету. Навчіть своїх дітей постійно мити руки, ягоди та фрукти, якщо вони їдять їх без вашої присутності, якщо не має умов для миття рук, використовуйте вологі серветки, засоби дезінфекції для рук;
· використовуйте тільки чисту воду, вживайте лише безпечну воду (бутельовану або охолоджену кип’ячену воду).

При появі найменших ознак захворювання – слід негайно звернутися до сімейного лікаря.

Самолікування недопустиме!

Залишити коментар