Одним із найважливіших джерел нашого існування є світло, яке потрібно для забезпечення клітин необхідною енергією. При недостатності сонячного світла відбувається послаблення захисних імунобіологічних реакцій організму, загострення хронічних захворювань, функціональні розлади нервової системи та порушення психічного стану людини.
Це відбувається тому, що під дією ультрафіолетового випромінювання, яке є основою сонячного світла, в організмі відбувається багато фотобіохімічних процесів.Одним з них є утворення вітаміну Д, який регулює важливі процеси в організмі, такі як мінералізація кісток, збудливість нервової системи, засвоєння білків та мінеральних речовин з їжі. Під дією ультрафіолетового випромінювання посилюється ріст клітин, пришвидшуються процеси регенерації, підвищується опірність організму до дії інфекцій, токсинів, відбувається виділення гормону серотоніну, що покращує розумову і фізичну працездатність.
Під бактерицидною дією ультрафіолету гинуть багато хвороботворних збудників, таких як стрептококи і стафілококи, мікобактерії туберкульозу, холерні вібріони, віруси грипу, гриби та їх спори, кишкова паличка та багато інших мікроорганізмів.Але ультрафіолетове випромінювання має і негативний вплив та може завдавати багато шкоди здоров’ю. Якщо порушувати правила перебування на сонці, зловживати сонячними ваннами, то вплив ультрафіолетового випромінювання на організм носитиме вже доволі згубний характер. Всього існує три типи ультрафіолетових(УФ) променів.
Спочатку Сонце посилає довгі УФ А-промені (UVA), після – коротші і радикально агресивні УФ В-випромінювання (UVB). В останню чергу – УФ С-промені (UVС), які не досягають поверхні Землі тому, що цьому перешкоджають озоновий шар і кисень (якщо цьому не заважає утворення безлічі озонових дір). UVA і UVB промені найбільш активні та здатні впливати на організм людини. Саме завдяки їм на шкірі з’являється засмага, але чим коротше промені, тим гірший їх вплив.UVA і UVB промені здатні проникати в саме серце клітки й викликати ушкодження ДНК, що може привести до необоротних змін на клітинному рівні. Результатом тривалого згубного впливу УФ випромінювань можуть бути мутації ДНК, руйнування міжклітинної речовини дерми, руйнування білків, волокон колагену та еластину, хронічне запалення, пошкодження структур клітин.Дія ультрафіолету на шкіру має накопичувальний характер, тому довгостроковими наслідками цього є ризик розвитку меланоми. Меланома – п’ятий за поширеністю тип раку, і з кожним роком кількість виявлених випадків продовжує зростати.
Сьогодні ця хвороба стрімко «молодшає», її виявляють навіть у підлітків. У більшості випадків це злоякісне утворення повністю виліковне на ранніх стадіях. Лікар може визначити, чи присутні на родимках або в цілому на шкірі ознаки злоякісних процесів, чи є привід для додаткового обстеження шкіри. Не відкладайте консультацію, якщо сумніваєтеся з приводу родимок або будь-яких інших новоутворень на шкірі. Своєчасна діагностика меланоми значно збільшує ймовірність швидкого одужання.УФ – випромінювання можуть сприяти розвитку передчасного старіння, викликаючи дефект колагену і провокуючи утворення пігментних плям. Шкіра, яка регулярно піддається сонячним атакам, втрачає еластичність, стає грубою, покривається зморшками та плямами. Ознаками фотостаріння волосся виступають сухість, пошкодження структури, жорсткість, втрата блиску, ламкість і знебарвлення.
Під впливом ультрафіолету можна отримати опік рогівки, сітківки або прискорити вікові зміни кришталика ока. Для дітей і підлітків захист від УФ має особливе значення: дитяча зіниця ширше, а кришталик більш прозорий. Це дозволяє шкідливим променям легше досягати глибоких структур ока. До того ж діти проводять на вулиці більше часу, ніж дорослі, і при цьому вкрай рідко користуються протисонцевими окулярами.Який захист від УФ можна вважати достатнім?Для захисту шкіри використовуйте протисонцевий крем.
Протисонцевий крем повинен бути з фактором захисту від сонця (SPF) 30 або вище та здатним забезпечити захист як від променів UVA, так і від променів UVB.
Майте на увазі, що навіть парасольки або тінисті дерева забезпечують лише помірний захист від ультрафіолетового світла, і вони не захищають вас від променів, відбитих від піску, бетону і багатьох інших поверхонь. Ультрафіолетове світло не відбивається водою, але воно може легко проникати у воду, тому перебування у воді також не захищає вас.Захищайте шкіру одягом, носіть головні убори та використовуйте справжні протисонцеві окуляри. В окулярах окрім спроможності блокування променів UVA і UVB дуже важливим є дизайн оправи.
Досліди показали, що найбільш вразливими є ті оправи, які нещільно прилягають до обличчя, що дозволяє відбитим і заломленим променям майже безперешкодно досягати очей збоку та з-під окулярів.Обмежуйте час перебування на сонці. Уникайте перебування під променями сонця з 10 години ранку до 16 години вечора.Слідкуйте за індексом ультрафіолету (УФ-індекс, UV Index) на смартфоні. Цей показник вказує на те, наскільки сильними є сонячні УФ-промені. Стежити за ним можна у додатку «Погода».
УФ-індекс має такі показники:
* 1-2 – низька експозиція. Захист від сонця не потрібен.
* 3-5 – помірний вплив. Потрібен захист від опіків, особливо з 11:00 до 16:00.
* 6-7 – висока експозиція. Захист необхідний для більшості тонів шкіри.
* 8-9 – дуже висока експозиція. Захист необхідний для всіх тонів шкіри.
Будьте уважними, перевіряйте УФ-індекс та не забувайте, чим вище значення, тим більший ризик сонячних опіків і менше часу потрібно, щоб пошкодити шкіру.
КП «Обласний центр громадського здоров’я» ДОР» сподівається, що ці поради допоможуть зберегти здоров’я, зменшити ризик раку шкіри та захистити себе та своїх рідних від надмірного УФ – випромінювання.