18-24 листопада відзначається Всесвітній тиждень правильного використання протимікробних препаратів

Щорічно з 18 по 24 листопада під егідою ВООЗ проводиться Всесвітній тиждень правильного використання протимікробних препаратів.

2001 рік – ВООЗ оприлюднила Глобальну стратегію зі стримування стійкості до антимікробних препаратів;

2011 рік – ВООЗ оголосила роком боротьби із антибіотикорезистентністю, гаслом якого стало: «Якщо сьогодні не вжити заходів — завтра нічим буде лікувати»;

2017 рік – ВООЗ розпочала кампанію «Ліки без шкоди», що має на меті протягом 5 років удвічі зменшити смертність унаслідок неправильного застосування лікарських засобів.

Термін «антибіотики» означає «проти бактерій». Винайдення антибіотиків можна назвати революційним досягненням людства, оскільки завдяки їм удалося подолати більшість інфекційних захворювань. На сьогодні розроблено близько 200 різних антибіотиків.

Без ефективних протимікробних препаратів для профілактики і лікування інфекцій такі медичні процедури, як трансплантація органів, хіміотерапія при онкологічних захворюваннях, лікування діабету і хірургічні операції стануть вкрай ризикованими.

При неправильному використанні антибіотиків, скажимо, при гострих респіраторних вірусних інфекціях, до них розвивається стійкость. Антибіотики перестають діяти. В країнах Європейського економічного союзу, за даними 2015 року, серед 671 689 випадків інфекційних хвороб, викликаних збудниками з АМР, 63,5% асоційовані з наданням медичної допомоги.

Стійкість до протимікробних препаратів обумовлює подорожчання медичних послуг – на боротьбу з антимікробною резистентністю (АМР) країни Європи, за даними Європейського економічного союзу, витрачають щонайменше 1,1 мільярда євро на рік. Крім того, хворим потрібна більш інтенсивна терапія і більш тривале перебування в стаціонарі, і головне – підвищується летальність. За даними ВООЗ, у світі від стійких до антибіотиків інфекцій щорічно помирає близько 700 тис. хворих. Передбачається, що до 2050 року цей показник може зрости до 10 млн осіб. За даними центру контролю та профілактики захворювань, щороку в США реєструється понад 2,8 мільйона інфекційних хвороб, викликаних мікроорганізмами з антимікробною резистентністю, які призводять до смерті понад 35 000 пацієнтів.

Легка доступність антибіотиків вважається одним із провідних чинників розвитку стійкості до них. В котре наголошуємо – призначення антибіотиків – це лікарська справа. Безконтрольне споживання таких лікарських засобів може спровокувати стійкість мікроорганізмів до них і стати причиною значного погіршення здоров’я в майбутньому.

Значна кількість громадян у пошуках «чарівних ліків» від гострих респіраторних захворювань, у тому числі грипу, коронавірусної хвороби, інших захворювань змітають з полиць аптек антибіотики. За результатами опитувань проведених у різні роки в Україні серед населення, близько 30% українців лікують застуду антибіотиками. Частіше питають саме «сильні антибіотики». Це хибне уявлення. Антибіотики не грають «м’язами» перед інфекцією, в них є певний механізм дії, про який знає лікар.

Також медики нагадують, що вакцинація є одним із найбільш успішних, історично визнаних та економічно ефективних заходів охорони здоров’я, щорічно рятуючи мільйони людей у всьому світі від хвороб, інвалідності та смерті. Наприклад, вакцини проти інфекцій, спричинених Haemophilus influenzae типу b (гемофільна паличка) та Streptococcus pneumoniae (пневмокок), попереджають небезпечні для життя захворювання, такі як пневмонія, менінгіт та сепсис, особливо у маленьких дітей. Вакцинація проти COVID-19 значно зменшує ризик інфікування, тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації у відділення інтенсивного лікування та смерті. Вакцини також зменшують потребу в антибіотиках для лікування інфекційних хвороб і тим самим можливість появи стійких до антибіотиків штамів. За результатами дослідження понад 28% пацієнтів, які перебували на стаціонарному лікуванні, отримують антибіотик із метою профілактики, і в близько 5% пацієнтів — причина призначення антибіотика була невідомою.

З 1 серпня 2022 року відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України вводиться цивілізований спосіб використання даних медичних препаратів — заборонено продаж антибіотиків без рецепта. Щоб отримати ці ліки, потрібно прийти на огляд до сімейного чи іншого лікаря, який за необхідності призначить препарат і випише рецепт.

Бережіть себе та будьте здорові!