«Рівень підготовки українських фахівців вражає»
«Люди зрозуміли, що вони не одні в цій боротьбі»
«Коли повернусь насамперед поїду до громади»
Це пряма мова учасників Першого форуму із психічного здоров’я, який прийняла Україна. Захід тривав три дні – 18-20 жовтня 2023 року.
Форум організовано World Health Organization Ukraine за підтримки Координаційний центр КМУ / Mental Health UA в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя Ти як? за ініціативою Олена Зеленська.
У дні роботи форуму відбулись десятки панельних дискусій, презентацій, воркшопів. Були організовані інтерактивні зони та Маркетплейс, де всі стейкхолдери мали можливість представити свої напрацювання.
Міжнародні партнери, багато хто з них виступав у ролі тренерів в ці дні, високо оцінили формат та сенси Форуму.
– Я поїду додому і всім буду розповідати, що нам є чому повчитися в українців. Реформа системи ментального здоров’я жодної країні світу не була легкою та простою. Завжди є багато випробувань та бар’єрів на цьому шляху. Ви вже почали та додали великих сил. Особливо хотів відзначити роботу мобільних мультидисциплінарних команд. Також дійсно вражає залученість ланки первинної медичної допомоги до сфери ментального здоров’я, – поділився враженнями директор FIT-academy з Голландії Рене Кііт.
– Кілька останніх днів до мене підходили люди з різних областей і зізнавались, що вони й не знали що є таке ком’юніті однодумців, які працюють над тим самим, що і вони. Це був момент коли люди зрозуміли, що вони не одні в цій боротьбі за ментальне здоров’я, вони можуть підсилювати себе досвідом інших. Дуже важливо зберегти цю енергію, цю мотивацію, – впевнена спеціалістка з психічного здоров’я Європейського регіонального бюро ВООЗ Кессі Редліч.
– Рівень підготовки українських фахівців дуже високий. Під час занять відчував натхнення учасників. Форум – це вже успіх, і саме спираючись на цей успіх, потрібно рухатись далі. Моя головна порада українським колегам: не забувати про власне ментальне здоров’я. І щоб не відбувалось у світі, завжди залишайтеся добрими, – закликав викладач кафедри психіатрії Західного університету Канади Ахмед Ханкір.
Учасниками Форуму стали представники державних установ, неурядового сектору, міжнародних організацій, люди з досвідом ментальних розладів, надавачі та отримувачі послуг. Особливо важливою участь у заході стала для регіональних координаторів Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Вони продовжують нарощувати нові компетенції заради розбудови сервісів з ментального здоров’я в областях та громадах.
– Формат Форуму максимально цікавий та зрозумілий. Головне, що я побачила перспективу розвитку, зокрема, як буде розвиватись первинна ланка, спеціалізована служба. Як буде вибудовуватись наскрізна система надання допомоги з ментального здоров’я в країні. Насамперед вдосконалення потрібні в територіальних громадах. Тобто, перше, що я зроблю, коли повернусь додому – я поїду в громади, – планує регіональна координаторка в Рівненській області Олена Гандзюк.
– Мені дуже сподобалась панель щодо роботи сімейних лікарів, а саме питання розвитку допомоги з ментального здоров’я на первинній ланці. Впевнений, що саме за цим напрямком майбутнє. Важливо було почути та подивитись на міжнародний досвід, що можна адаптувати під наші реалії, – розповідає регіональний координатор в Кіровоградській області Олександр Кришко.
– На Форуму було дуже влучне поєднання теорії та практики. Наразі у нас найбільша прогалина – це стигма щодо звернення по допомогу з боку людей середнього та старшого віку. Молодь вже зовсім інша, вони здебільше розуміють важливість піклування про ментальне здоров’я. Будемо долати цю проблему шляхом психоедукації, просвітництва, щоб вони могли подолати цю стигму та не боялись звертатися, – намітила собі план дій регіональна координаторка в Харківській області Лілія Зотова
Всі інформаційні матеріали Першого форуму із психічного здоров’я буде оприлюднено на сайті – https://forum.mentalhealthua.org/?fbclid=IwAR1gPuT_9Gr7i5UwMiIb-51Gy1okN…” rel=”nofollow noreferrer” tabindex=”0″ target=”_blank”>https://forum.mentalhealthua.org/. Згодом там можна буде подивитись відеозапис всіх панелей та ознайомитися з презентаціями.
www.facebook.com/hashtag/%D1%82%D0%B8%D1%8F%D0%BA?__eep__=6&__cft__[0]=A…“>https://www.facebook.com/hashtag/%D1%82%D0%B8%D1%8F%D0%BA?__eep__=6&__cf…” tabindex=”0″>#тияк