IsraAID Ukraine та БО “Відродження громад” провели пресконференцію щодо спільного проєкту “Психосоціальна підтримка в закладах охорони здоров‘я”. Захід відбувся в інформагентстві «Укрінформ».
Реалізація проєкту “Психосоціальна підтримка в закладах охорони здоров‘я” розпочалася у грудні 2022 року в співпраці з ГО “Безбар’єрність”. Наразі триває друга фаза, яку IsraAID впроваджують разом із БО “Відродження громад”. В рамках першої фази проєкту “Психосоціальна підтримка в закладах охорони здоров‘я” навчання пройшли 60 фахівців, в рамках другої – більше ста.
Метою реалізації цієї довгострокової ініціативи є посилення спроможностей закладів охорони здоров’я надавати психологічну допомогу та психосоціальну підтримку пацієнтам та персоналу закладів.
Важливість і проміжні результати проєкту, його роль у Всеукраїнській програмі ментального здоров’я, ініційованій першою леді України Оленою Зеленською, механізми досягнення результатів проєкту та забезпечення їхньої сталості, поточний запит у сфері психічного здоров’я і психосоціальної підтримки в закладах охорони здоров’я, співпраця державних інституцій та неурядових організацій – ці та інші теми обговорювали спікери під час пресконференції.
Ірина Микичак, директорка з координації органів влади Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, зазначила, що Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?”, ініційована першою леді України Оленою Зеленською має на меті створити в Україні екосистему психосоціальної підтримки, яка буде доступна у кожній громаді і кожній людині. Одним з її компонентів є посилення стійкості професійної спільноти, попередження психоемоційного вигорання фахівців. Важливо, що в Україну приходять донори, які допомагають організувати у лікарнях служби психологічної підтримки. Програма психосоціальної підтримки медичних працівників – це один із методів, способів піклування про ментальне здоровʼя медичних працівників та посилення медичної галузі.
Альона Дружиніна, керівниця IsraAID Ukraine, висловила сподівання, що проєкт не лише дозволить реагувати на негайні виклики сьогодення, але й буде дієвим під час відновлення України.
Друга фаза проєкту, що розпочалася в листопаді 2023 року, планово триватиме до 13 червня 2024 року. Пріоритетною географією реалізації проєкту є Київська, Миколаївська, Одеська та Дніпропетровська області. Окрім підвищення кваліфікації кадрів, супервізії та налагодження роботи психологів у вибраних медичних установах вказаних регіонів, включно з підтримкою в облаштуванні кабінету психолога, проєкт має на меті розробку моделей організації надання послуг психосоціальної підтримки в закладах охорони здоровʼя, які могли б бути долучені до наявних протоколів МОЗ.
У своєму виступі заступниця голови Київської обласної державної адміністрації Леся Карнаух зазначила, що в Київській області більшість громад покрита первинною допомогою. Майже всі фахівці області пройшли навчання за програмою ВООЗ. “Але вони потребують подальшої підтримки, бо вони вигорають”. Зазначимо, що попередження вигорання медичних працівників є однією з задач проєкту.
Наталія Зарецька, керівниця проєктів БО “Відродження громад”, підкресливши, що в Україні психологічна допомога має бути якісною та доступною, зазначила наступне: “Заводячи
професійний психологічний сервіс в систему охорони здоровʼя, ми робимо дуже важливий крок для забезпечення доступності психологічної допомоги для кожного громадянина нашої країни. І це один із дуже важливих пріоритетів цього проєкту”.
Про досвід співпраці державних інституцій та неурядових організацій розповіла генеральна директорка КНП КОР Київського обласного центру ментального здоровʼя Тетяна Пономаренко, виокремивши важливість проходження тренінгів в рамках проєкту спеціалістами центру.
Довідково:
IsraAID – міжнародна неурядова гуманітарна організація, яка вже понад 20 років реагує на кризи у всьому світі. IsraAID розпочала роботу 27 лютого 2022 року у відповідь на гуманітарну кризу в Україні. Офіс організації реалізує проєкти в рамках програм “Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка”, “Водопостачання, санітарія та гігієна” і “Здоров’я”.
Благодійна організація “Відродження громад” була створена для допомоги постраждалим внаслідок бойових дій на Київщині. Її основна мета – відновлення людей, що постраждали внаслідок російської агресії, їх ментального, фізичного здоров’я та житла. За минулий рік організація масштабувала свою діяльність на деокуповані території всієї України та території, які постійно потерпають від обстрілів.
Запис конференції доступний за посиланням: http://surl.li/pjcex