СКІЛЬКИ ПИТНОЇ ВОДИ ПОТРІБНО ВЖИВАТИ ДИТИНІ
протягом дня в залежності від пори року








Вода в організмі людини виконує численні важливі функції. За її участі вчиняються обмінні процеси, вона є складовою частиною крові, лімфи, тканинної рідини. Вода унікальна, вона легко засвоюється, бере участь у всіх життєво важливих процесах в організмі, допомагає регулювати температуру тіла.
В залежності від температури і вологості навколишнього середовища, а також від ваги і активності дитини, середня денна потреба малюка в рідині змінюється.
ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування до 6 місяців. Дослідження говорять, що допоювання водою збільшує ризик виникнення діареї і недоїдання. Діти, які отримують воду, частіше хворіють на кишково-шлункові захворювання, так як мама, не завжди може бути впевнена в якості води, якою вона допоює. Вода заповнює шлунок дитини, це зменшує частоту прикладань, і дитина не отримує необхідної кількості грудного молока.
Але треба враховувати, що малюки, що знаходяться на штучному вигодовуванні більше потребують допоювання, ніж дітина грудному вигодовуванні. Головний критерій, який допоможе правильно визначити об’єм води для малюка – це його бажання пити.
Якщо малюк отримує достатню кількість води, то він стає більш енергійним і активним, життєрадісним і веселим, поліпшується робота його головного мозку і координація рухів.
Тіло дітей містить більше води, ніж в дорослих, і тому їм критичніші втрати води. Крім того, діти активно рухаються, та більше втрачають вологу через шкіру.
Як і дорослим, дітям треба не за графіком, а орієнтуючись на відчуття спраги. Водночас, дітям слід нагадувати про пиття, тому що вони погано розрізняють сигнали тіла про спрагу, і більш ризикують наразитися на зневоднення. Дітям радять споживати воду впродовж всього дня і особливо під час активних ігор чи занять спортом.
Кількість води, яку має споживати дитина протягом дня, залежить від багатьох факторів: статі, віку, рівню фізичної активності, температури повітря, погодних умов та клімату.
Єдиних норм споживання рідини немає, але ви можете орієнтуватись на загальні рекомендації МОЗ щодо питного режиму для дітей:
- діти від 1-4 років: від 2-4 склянок;
- діти 4-8 років: 5 склянок;
- діти 9 -13 років: 7-8 склянок;
- 14 і більше: від 8 до 11 склянок
Якщо дитина їсть тверду і суху їжу, або активно грається, чи довкола спекотно і сухо, або хворіє, то потреба в рідині зростає. Тому дуже важливо, щоб дитина завжди мала доступ до питної води.


Фахівці із Європейської федерації з безпеки харчових продуктів стверджують, що належний водний режим сприяє правильній терморегуляції, підтримці фізичних і когнітивних функцій, покращує пам’ять та увагу.
Звісно, протягом дня дитина може пити чай, сік та інші напої, однак звичайна питна вода також обов’язково потрібна бути у раціоні дитини, аби підтримувати здоровий розвиток та загальну активність.Як у дитини, так і у дорослої людини буває спрага. Але оскільки діти не вміють говорити, а також емоційні, часто батьки не помічають цього.
Процес дегідратації або зневоднення можна визначити за рядом ознак:
- готовність жадібно пити;
- холодні та вологі кінцівки;
- відсутність сечовиділення або темна сеча;
- слабкий пульс.
Важливо відзначити, що ймовірність зневоднення збільшується, якщо у дитини підвищена температура тіла, є ознаки діареї або на вулиці спекотна погода.


- Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною (Державні санітарні норми та правила ДСанПіН 2.2.4-171-10)
- Забруднена вода може передавати захворювання, такі як діарея, холера, дизентерія, черевний тиф і поліомієліт. За оцінками ВООЗ, забруднена питна вода щорічно видає 485 000 випадків діарейний смерті.
- За даними ООН, кожні 20 секунд на планеті від захворювань, безпосередньо пов’язаних з неякісною водою, помирає одна дитина, 1,8 мільйона дітей у віці до п’яти років в рік.
- Не можна кип’ятити воду більше одного разу. За повторного кип’ятіння виділяється діоксин: отруйна речовина, що спричиняє рак.
- Вживання дуже великої кількості води за короткий термін може призвести до водної інтоксикації. Водна інтоксикація відбувається через те, що вода розбавляє рівень натрію в крові та спричиняє водний дисбаланс у мозку.