ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

Вірусний гепатит – інфекційне захворювання печінки, що викликає дифузне запалення печінкової тканини.

Вірусні гепатити – найчастіший вид захворювань, що вражають печінку. Незважаючи на істотні відмінності в симптоматиці і способах передачі, всі віруси мають запальну дію і негативно позначаються на стані здоров’я

Вірусні гепатити належать до найбільш поширених захворювань в світі. У більшості випадків вірусні гепатити діагностуються тільки на підставі додаткових досліджень, включаючи лабораторні дані.

Віруси гепатиту передаються переважно з біологічними рідинами людини, але мають високу стійкість у зовнішньому середовищі – здатні зберігатися у воді і на голках до двох-трьох тижнів.

Гострі вірусні гепатити можуть бути викликані різними типами вірусів. До них відносяться: вірус гепатиту А, В, С, Е, D і інші віруси.

За типом передачі гепатити можна розділити на дві групи:

  • Гепатити, що передаються ентерально, – зараження відбувається через їжу, воду, брудний посуд, немиті руки, тобто при попаданні вірусу в шлунково-кишковий тракт. До цієї групи належать віруси A і Е.
  • Гепатити, що передаються парентерально, – зараження відбувається через кров. Це типи вірусу B, C, D, G і F. Вони більш небезпечні, так як найчастіше викликають хронічні гепатити, які можуть перейти в недостатність функції печінки. Віруси, що передаються парентерально, можуть потрапити в організм після переливання компонентів крові, використання заражених шприців або інших приладів, що порушують цілісність шкірних покривів (до них відносяться і стоматологічні прилади, і ножиці для манікюру), під час статевого акту з носієм вірусу або хворою людиною.

Шляхи зараження гепатитом:

Інфекції передаються від хворої людини до здорової.

  • Гепатит А – через кал, слину;
  • Гепатит В – через кров, сперму, слину, перинатально (зараження дитини від матері);
  • Гепатит С – через кров;
  • Гепатит Е – через кал, слину;
  • Гепатит D – через кров, сперму.

Інкубаційний період гепатиту за тривалістю значно варіюється:

  • Гепатит А – від 2 до 6 тижнів;
  • Гепатит В – від 8 до 24 тижнів;
  • Гепатит С – від 6 до 12 тижнів;
  • Гепатит Е – від 2 до 8 тижнів;
  • Гепатит D – не встановлено.

Профілактика вірусних гепатитів – це:

  1. Вакцинація проти гепатиту В. Застосовувана вакцина високоефективна і добре переноситься, є додатковим лікувальним ефектом (активізує імунітет, перешкоджає розростанню рубцевої тканини в печінці, має протиракову дію). Не менш 98% щеплених виробляють імунітет тривалістю 15 років і більше.
  2. Надійний єдиний статевий партнер і використання презерватива.
  3. Категорична відмова від наркотиків. Обережне ставлення до всіх маніпуляцій, під час яких порушується цілісність шкірних і слизових покривів – до татуювань, пірсингу, манікюру та ін. – особливо якщо вони проводяться в непристосованих сумнівних умовах, де не дотримується принцип стерильності предметів і устаткування.
  4. Використання тільки індивідуальних предметів особистої гігієни: засобів гоління і манікюрного приладдя, рушників. ножиць, гребінців, мочалок, зубних щіток.
Гепатит А

Вірус гепатиту А (HAV) присутній у фекаліях інфікованих людей і найчастіше передається при споживанні забруднених харчових продуктів або води.  У багатьох випадках інфекція протікає в легкій формі, більшість людей повністю одужує і у них залишається імунітет. Однак інфекція HAV може бути важкою і становити загрозу для життя

Для профілактики гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина.

Гепатит В

Вірус гепатиту B (HBV) передається при контакті з інфікованими кров’ю, спермою та іншими рідинами організму. HBV може передаватися від інфікованої матері до дитини під час пологів або від члена сім’ї дитині раннього віку. Передача інфекції може також відбуватися при переливанні крові та продуктів крові, заражених HBV, при ін’єкціях під час медичних процедур і при вживанні ін’єкційних наркотиків. HBV становить небезпеку і для працівників охорони здоров’я, які можуть отримати травми від уколів голками при використанні медичного інструментарію, забруднениму HBV.

Близько 2 мільярдів людей в усім світі були інфіковані вірусом гепатитові В, більш 350 мільйонів людей хворі. Щорічно у світі від ускладнень, що зв’язані з цією хворобою, умирає біля 2-х мільйонів людей. По суті, кожні 15-20 років від вірусного гепатиті В гине більше людей, чим за всю другу світову війну.

Існує вакцинація проти гепатиту В. Її ефективність для попередження інфікування та розвитку хронічного захворювання, а також раку печінки внаслідок гепатиту В складає близько 93-95%.

Гепатит С

Вірус гепатиту С (HCV), в основному, також передається при контакті з інфікованою кров’ю. Шляхи передачі інфекції – як при гепатиті В. Можливий також і статевий шлях передачі інфекції, але це відбувається набагато рідше.

За статистикою, щорічно у світі у хворих гепатитом С виявляється 150 000 випадків раку печінки і приблизно стільки ж випадків цирозу печінки. Недарма це захворювання лікарі називають «ласкавим убивцею».

Гепатит D

Вірус гепатиту D (HDV) може інфікувати тільки тих людей, хто інфікований HBV.  Подвійна інфекція HDV і HBV може призводити до розвитку більш серйозної хвороби і гіршого прогнозу захворювання.

Гепатит E

Вірус гепатиту Е (HEV), як і HAV, передається в більшості випадків при вживанні заражених харчових продуктів або води. Але симптоми не відрізняються від інших хвороб печінки і зазвичай зберігаються протягом 1-6 тижнів.

Профілактика для всіх типів вірусного гепатиту

  • дотримуйтеся правил гігієни – необхідно мити руки після кожного відвідування туалету, після приходу з вулиці і перед їжею;
  • не вживайте некип’ячену воду з незнайомих джерел, овочі та фрукти перед вживанням обов’язково ретельно мити в чистій проточній воді;
  • уникайте контактів з кров’ю інфікованої людини (повинні бути індивідуальними манікюрні ножиці, бритви, зубні щітки і т.д.), при проведенні медичних маніпуляцій обов’язково використовуйте стерильний інструментарій, одноразові шприці;
  • уникайте випадкових статевих зв’язків, користуйтеся механічними контрацептивними засобами.