НЕІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Неінфекційні захворювання – це тривалі захворювання, що, як правило, повільно прогресують. Неінфекційні захворювання, відомі також як хронічні захворювання, не передаються від людини до людини.

Виділяють 4 основні типи неінфекційних захворювань – це серцево-судинні захворювання (наприклад, інсульт та інфаркт), рак, хронічні респіраторні захворювання (наприклад, хронічна обструктивна хвороба легень та астма) і діабет.


Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхолегеневі та онкологічні хвороби – це основні неінфекційні захворювання, які найчастіше стають причиною смерті людей по всьому світу.

Наукові дослідження показують, що існує ряд факторів, що провокують виникнення хронічних неінфекційних захворювань. Вони називаються факторами ризику.


Всі фактори ризику можна розділити на 2 групи:

  • 1-а група – це фактори ризику, на які не можна вплинути.

До них відносяться стать, вік і спадкова схильність. З віком ризик серцево-судинних захворювань суттєво збільшується. Варто уважно поставитися до свого здоров’я тим, чиї найближчі родичі перенесли інфаркт міокарда або інсульт (чоловіки – у віці до 55 років, жінки – у віці до 65 років).

Також відзначимо, що у чоловіків інфаркти та інсульти в середньому розвиваються на 10 років раніше, ніж у жінок.

  • 2-а група – це фактори ризику, на які можна вплинути.

До них відносяться куріння, неправильне харчування, низький рівень фізичної активності (гіподинамія), надлишкова маса тіла, підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень холестерину і / або цукру крові, психосоціальні фактори (стрес, депресія, тривога).

Вченими доведено, що НІЗ можна запобігти за рахунок корекції факторів ризику або полегшити їх перебіг.

Фактори ризику неінфекційних захворювань:

  • Куріння. Людина вважається курцем, навіть якщо викурює одну сигарету в день. Зменшення числа сигарет, куріння «полегшених» сигарет, трубки, кальяну і інші форми споживання тютюну не знижують ризики!
  • Незбалансоване харчування: надмірне споживання насичених жирів, трансжирів, легкозасвоюваних вуглеводів і солі, недостатнє споживання фруктів, овочів, риби.
  • Вживання алкоголю. За даними ВООЗ, щороку в світі в результаті вживання алкоголю помирають 3,3 мільйона чоловік, що складає 5,9% всіх випадків смерті. Споживання алкоголю призводить до смерті та інвалідності щодо на більш ранніх стадіях життя. Серед людей у ​​віці 20-39 років приблизно 25% всіх випадків смерті пов’язані з алкоголем.
  • Низький рівень фізичної активності: ходьба, робота по дому і інша рухова діяльність менше 30 хв в день.
  • Підвищений артеріальний тиск: 140/90 і більше – артеріальна гіпертонія. Підвищений артеріальний тиск – провідна причина розвитку мозкового інсульту. Воно сприяє також розвитку аритмій, інфаркту міокарда, серцевої і ниркової недостатності, хвороби Альцгеймера.
  • Підвищений рівень глюкози крові. Багато людей не підозрюють про наявність у них цукрового діабету. Проведення цього аналізу особливо важливо для людей з ожирінням, при наявності близьких родичів, що страждають на цукровий діабет, а також жінок, які народили великого (більше 4 кг) дитини. У нормі глюкоза натще <6,1 ммоль / л.

За даними ВООЗ:

  • Від наслідків вживання тютюну щороку помирає понад 7,2 млн. осіб (у тому числі від наслідків впливу вторинного тютюнового диму), і за прогнозами в майбутні роки ця цифра помітно зросте.
  • Щороку від наслідків надмірного споживання солі / натрію вмирає 4,1 млн. чоловік
  • 3,3 млн. випадків смерті в рік в результаті вживання алкоголю більше половини припадає на частку ХНЗ, в тому числі ракових захворювань.
  • 1,6 млн. випадків смерті в рік можна визнати пов’язаними з недостатнім рівнем фізичної активності.