ІСТОРІЯ ЗАКЛАДУ








Історія Комунального закладу «Обласний центр здоров’я» веде свій початок з вересня І950 р., коли рішенням Дніпропетровської обласної ради було засновано обласний будинок санітарної освіти, який з січня 1989 р. реорганізовано у обласний центр здоров’я.
Він пройшов шлях від просвітництва – впровадження елементів санітарної rрамотності – до гігієнічного навчання і виховання населення області, став спеціалізованим закладом профілактичного напрямку охорони здоров’я.
У діяльності закладу віддзеркалюються етапи профілактичної роботи галузі охорони здоров’я Дніпропетровщини.
У 1953-1960 рр. обласним центром здоров’я підтримано масовий народний рух за підйом санітарної культури, благоустрій населених міст, він виступив пропагандистом та організатором руху на місцях.
У цей період створюється мережа центрів у містах Дніпропетровськ, Павлоград, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Нікополь, Верхньодніпровськ. Розвитку руху сприяли: місячники чистоти, свята здоров’я, видання та розповсюдження листівок, пам’яток, лозунгів, плакатів, робота санітарних автомобілів.
Ця робота знайшла відображення в науково-популярному фільмі „Естафета здоров’я”, який було створено фахівцями Центру здоров’я сумісно з Київською кіностудією.
3 1959 року з ініціативи обласного Центру здоров’я розпочалось масове гігієнічне навчання колгоспників за спеціально розробленими сумісно з вченими Дніпропетровської державної медичної академії програмами (животноводів, полеводів, механізаторів, осіб, що працюють з ядохімікатами), а з 1960 року в нашій області вперше у Радянському Союзі організовано курсове гігієнічне навчання робітників та інженерно-технічних працівників промислових підприємств усіх галузей основам гігієнічної праці та профілактики захворювань на курсах цільового призначення за програмами, розробленими сумісного з кафедрою гігієни праці Дніпропетровського медичного інституту з щорічним охопленням 16-20% всіх працюючих.
В обов’язковому порядку проводиться курсове гігієнічне навчання з питань охорони здоров’я учнівської молоді силами медичних працівників по 10-ти часовій програмі (VIII та Х класи по 4-х часовій програмі), учнів професійно-технічних училищ та студентів перших курсів вищих учбових закладів. За організацію та проведення пропагандистського забезпечення системи «Шлюб, сім’я, здорове потомство» в області фахівці закладу були відзначені медалями та дипломами ВДНГ СРСР.У 1963 році обласний центр здоров’я затверджений Всеукраїнською школою передового досвіду, на базі якої проведено 35 Всесоюзних, республіканських, обласних семінарів, науково-практичних конференцій з актуальних проблем охорони здоров’я, в тому числі пропаганди проти вживання алкоголю та наркотиків, питання сім’ї та шлюбу, охорони здоров’я працівників села, атестацій керівників підприємств щодо санітарно – гігієнічних і протиепідемічних питань.
Для різних верств населення з 1959 року працюють народні університети здоров’я з охопленням 18-20 тисяч слухачів щороку (11 профілів), які неодноразово займали призові місця у Всесоюзному, Республіканському огляді роботи (1975, 1976, 1978, 1979, 1982 рр.). Робота університетів заслуховувалась на засіданні Всесоюзної Ради народних університетів, експонувалася на ВДНГ (м. Москва, 1983 р.).
Популярності серед сільського населення набули агітаційно-консультативні автопоїзди «Здоров’я», які в період літніх сільськогосподарських робіт виїжджали на польові стани, МТФ, тракторні бригади.У 1990-2000 роки організуються і проводяться масові оздоровчі компанії (обласний конкурс «Красота і здоров’я в гармонії», марафон «Здоров’я без тютюну, алкоголю і наркотиків», «Медицина і спорт проти наркотиків», міжнародна кампанія «Не курити і стати переможцем» 1997, 1998, 2000 рр.), а також набули популярності і проводяться по цей час пропагандистські акорди до Всесвітніх та Міжнародних днів з охорони здоров’я, «Дні здоров’я» для населення у торгівельних центрах, місцях масового перебування людей, (площах, базарах, церквах) з вимірюванням тиску (артеріального, очного), глюкози в крові, маси тіла, флюорографічних обстежень, надання консультацій з питань здорового способу життя, розповсюдженням популярної санітарно-освітньої літератури.Здійснюється моніторинг рівня гігієнічних знань населення області, проводяться соціологічні опитування з питань репродуктивного здоров’я, профілактики захворювань, що передаються статевим щляхом, ВІЛ – інфекції/СНІДу, здорового способу життя, профілактики куріння, вживання наркотиків, алкоголю.
Розроблюються заходи з пропагандистського забезпечення виконання обласних програм з питань охорони здоров’я, здійснюється координація роботи різних, відомств, служб, громадських організацій, які займаються проблемами здорового способу життя.
Сьогодні Комунальний заклад «Дніпропетровський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» – спеціалізована медична установа охорони здоров’я, що здійснює діяльність по підвищенню гігієнічної культури населення області, організує та проводить заходи, які сприяють державній політиці у галузі охорони здоров’я популяризації здорового способу життя, первинній профілактиці захворювань, забезпечує доступність медико-гігієнічної інформації для усіх соціальних та вікових груп.
Центр здоров’я є головним закладом служби формування здорового способу життя, який надає організаційно-методичну допомогу 4 Центрам здоров’я у мм. Дніпропетровськ, Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Павлоград, а також обласним, міським, районним лікувально-профілактичним закладам.
Основні напрямки роботи:
- Популяризація та формування здорового способу життя, профілактика поведінкових факторів ризику хронічних неінфекційних захворювань, в т.ч. серцево-судинних, онкологічних, а також найбільш поширених інфекційних хвороб – туберкульоз, ВІЛ/СНІДу тощо;
- Участь у розробці та реалізації цільових програм і нормативних документів щодо здорового способу життя;
- Організаційно-методичне, консультативно-оздоровчо-масова діяльність, гігієнічне навчання населення;
- Пропагандистсько-видавнича діяльність, організація і підготовка науково-популярних матеріалів та їх розповсюдження серед різних верств населення;
- Підготовка експозицій, організація та проведення фотовиставок до визначних подій у галузі охорони здоров’я;
- Організаційно-методична підтримка курсового гігієнічного навчання декретованих контингентів, медико-екологічного виховання населення;
- Підготовка волонтерів з числа студентської та учнівської молоді для роботи серед ровесників з питань формування здоровогo способу життя, профілактики шкідливих для здоров’я звичок;
- Розробка анкет та проведення соціологічних опитувань по вивченню рівня знань населення щодо здорового способу життя, моніторингу поширення ризикованих поведінкових практик серед окремих верств населення, поінформованості з профілактики особливо небезпечних хвороб;
- Організація підготовки та підвищення кваліфікації медичних педагогічних кадрів з питань методики формування здорового способу життя;
- Використання засобів масової інформації для сприяння громадської думки, державної політики у галузі популяризації здорового способу життя, що забезпечуватиме високий рівень здоров’я населення області, профілактику захворювань.
Більше 10 років на базі обласного Центру працює прес-центр. Завдяки цьому журналісти обласних, міських, районних засобів масової інформації забезпечені прес-анонсами щодо подій, які відбуваються в закладах охорони здоров’я області, актуальною інформацією з питань профілактики захворювань, прес-релізами до Всесвітніх та Міжнародних днів з проблем охорони здоров’я.
Організуються прес-конференції, круглі столи в інформаційних агенціях «Новий міст» ,«Время», на базі Національної спілки журналістів Дніпропетровщини, редакціях газет, проводяться прямі телефонні лінії за участю головних штатних та позаштатних фахівців, вчених Дніпропетровської державної медичної академії із залученням журналістів.
За інформаційної підтримали та на замовлення обласного центру здоров’я на обласному телебаченні демонструються «біжучі рядки», відеокліпи, проводяться тематичні передачі, круглі столи, інтерв’ю, репортажі.
Інформації про заходи, які відбуваються в галузі охорони здоров’я Дніпропетровщини, повідомлення про епідситуацію, попередження захворювань розміщуються на web-сайтах головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації, інформаційних агeнціях області.


Програми громадського здоров’я
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає основні функції програм громадського здоров’я:
- забезпечення лідерства з питань, важливих для здоров’я, і участь у партнерствах, коли необхідні спільні дії;
- формування порядку денного наукових досліджень і стимулювання збору, освоєння і поширення цінних знань;
- встановлення норм і стандартів, сприяння та контроль за їх виконанням;
- формулювання етичних і заснованих на доказах варіантів політики; моніторинг ситуації та оцінка тенденцій в галузі охорони здоров’я.


Одна з найважливіших стратегій покращення громадського здоров’я — це пропагування сучасної медицини та наукової нейтральності.
За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), здоров’я – це стан повного фізичного, психічного та соціального добробуту, а не лише відсутність хвороб чи недуг.
Громадське здоров’я – це запобігання захворюванням, травматизму, інвалідності та продовження тривалості життя, при умові ведення здорового способу життя в здоровому середовищі й умовах життєдіяльності для теперішнього та майбутніх поколінь


Сучасне громадське здоров’я — це робота багатопрофільних бригад громадського здоров’я, включаючи лікарів, що спеціалізуються в галузі громадського здоров’я / комунальної медицини / інфекційних захворювань, психологів, епідеміологів,
біостатистів, медичних мікробіологів, посадових осіб із санітарного стану навколишнього середовища / інспекторів громадського здоров’я, фармацевтів, стоматологів, медсестер за напрямком громадського здоров’я, дієтологів і нутриціологів, ветеринарів, інженерів громадського здоров’я, юристів у галузі громадського здоров’я, соціологів, спеціалістів з розвитку громад, експертів комунікації, спеціалістів з біоетики, тощо.
У листопаді 2016 р. Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку системи громадського здоров’я.
У 2018 році в Україні запроваджено принцип збереження здоров’я населення, за якого всі ухваленні урядом рішення аналізуватимуться з точки зору впливу їх реалізації на громадське здоров’я.