Всесвітній день без тютюну

 Щорічно 31 травня Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) відзначається Всесвітній день без тютюну. Ця дата проголошена у 1988 році на 42-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я та входить до системи всесвітніх та міжнародних днів Організації Об’єднаних Націй. ВООЗ оголосила тему глобальної кампанії у 2022 році «Тютюн – загроза нашому довкіллю». Для осіб, які вживають тютюн, це може стати ще однією причиною відмови від тютюну.

Вирощування, виробництво та використання тютюну отруюють воду, ґрунт, пляжі та міські вулиці хімікатами, токсичними відходами, недопалками, включаючи відходами електронних сигарет.

За оцінками ВООЗ, причини екологічного характеру щорічно забирають життя 13 мільйонів людей у ​​світі. До них відносяться кліматична криза – найбільша загроза здоров’ю людини. Внаслідок спалювання викопних видів палива понад 90% людей дихають шкідливим для здоров’я повітрям. З підвищенням глобальних температур дедалі швидше поширюються хвороби.

Тютюнова промисловість, щорічний внесок якої у викиди парникових газів становить 84 мегатонни в еквіваленті вуглекислого газу, призводить до зміни клімату.

Щорічно для вирощування тютюну знищується близько 3,5 мільйона гектарів земель, 600 мільйонів дерев зазнають вирубки для виробництва сигарет. Вирубування лісів під тютюнові плантації призводить до деградації ґрунтів та неврожайності, або нездатності землі підтримувати зростання будь-яких інших культур. Крім того щорічно,  22 000 000 000 літрів води використовується для виробництва сигарет.

У світі від наслідків вживання тютюну щороку гине понад 8 мільйонів людей. Понад 7 мільйонів з них – споживачі та колишні споживачі тютюну, і понад 1,2 мільйона – некурці, що зазнають впливу вторинного тютюнового диму. Щорічно 65 тисяч дітей вмирає від хвороб, що асоціюються з впливом вторинного тютюнового диму. У дітей грудного віку вплив тютюнового диму збільшує ризик синдрому раптової дитячої смерті. У вагітних жінок він призводить до ускладнень вагітності та народження маловагових дітей.

Споживання тютюну зазвичай зв’язується з неінфекційними захворюваннями (НІЗ) такими як рак, цукровий діабет, хвороби серця та органів дихання. Вони стають причиною 71% усіх смертей у світі. В той же час ці захворювання для Україні, згідно із дослідженням STEPS, проведеному в Україні у 2019 році, є причиною більш ніж 80% втрачених років потенційного життя через передчасну смертність та інвалідність, а також близько 90% всіх смертей з високим рівнем передчасної смертності. Така ситуація впливає і на рівень середньої очікуваної тривалості життя, який становить 72 роки (чоловіки – 66,3 роки, жінки – 76,3 роки), що є значно нижчим, порівняно з іншими європейськими країнами.

Дослідження STEPS, виявило високу поширеність поведінкових і біологічних факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні. Однією з головних причин розвитку НІЗ і передчасної смерті в Україні є вживання тютюну. Третина  населення України – 33,9%, віком 18–69 років були нинішніми курцями, серед яких половина всіх чоловіків –  50,3% та кожна шоста жінка – 16,7%. Новітні тютюнові продукти, такі як системи для нагрівання тютюну та електронні сигарети, використовуються дедалі частіше, особливо молодшими групами населення. ВООЗ наголошує: «Використання електронних засобів доставки нікотину підвищує ризик серцево-судинних та легеневих захворювань. Крім того, вони становлять велику небезпеку для вагітних через можливий негативний вплив на розвиток плода».

Кальян, згідно з дослідженням STEPS, курили 18,7% населення віком 18–29 років. Кожен п’ятий нинішній курець (21%) намагався безуспішно відмовитись від паління протягом останніх 12 місяців. Ця частка була особливо високою серед жінок віком 18–29 років, де майже половина (48,8%) зробила невдалу спробу кинути палити. Щорічно в Україні від захворювань, що спричинених тютюнокурінням, помирають 85 000 громадян.

Відмова від тютюну приносить користь здоров’ю як відразу, так і в довгостроковій перспективі. Всього через 20 хвилин після припинення паління сповільнюється пульс.  Протягом 12 годин вміст чадного газу в крові знижується до нормального рівня. Протягом 2-12 тижнів поліпшуються кровообіг і функція легенів. Протягом 1-9 місяців поступово пропадають кашель та задишка. Через 5-15 років ризик інсульту зменшується до аналогічного рівня людини, яка не палить. Протягом 10 років ризик розвитку раку легенів зменшується, в порівнянні з ризиком для курця, приблизно в два рази. Протягом 15 років ризик розвитку хвороб серця зменшується до аналогічного рівня у некурящої людини.

Цілодобовий цифровий медичний працівник ВООЗ, створений допомагати людям кинути палити – https://www.who.int/ru/news-room/spotlight/using-ai-to-quit-tobacco.Також отримати допомогу у припиненні куріння в Україні можна за посиланням: http://stopsmoking.org.ua/.

Тих, чиє життя пов’язано із палінням запрошуємо приєднатися до боротьби за чисте повітря, здорове оточуюче середовище для всіх і в першу чергу для наших дітей. Не нехтуйте небезпекою паління для здоров’я та приєднуйтеся до тих, хто вирішив позбутися згубної звички.

Бережіть себе та своє здоров’я!

Залишити коментар