Всесвітній день боротьби із карієсом

Здоров’я порожнини рота має важливе значення для загального здоров’я та значно впливає на якість життя. Найбільш частим захворюванням ротової порожнини є карієс.
Карієс займає перше місце у світі за поширеністю і заподіює всім масу незручностей. З карієсом стикаються 98 людей зі 100, та 95-98% дорослих людей мають пломбованими зуби. У дітей з молочним прикусом каріозні порожнини зустрічаються у 80-90%, у підлітків цей процес спостерігається в кількості 80%.

Розвиток карієсу відбувається поступово та непомітно, симптом болю відчувається лише на більш пізніх стадіях. Залишки їжі на зубах створюють зубний наліт, який є умовою для розвитку патогенних мікроорганізмів. Бактерії в роті метаболізують цукор із їжі і виробляють кислоти. Спочатку кислоти ушкоджують емаль, потім заглиблюються до дентину. На початку розвитку карієсу на емалі утворюється ледь помітне помутніння або біла пляма – це початковий процес, який зазвичай відновлюється стоматологами за допомогою ремінералізації. У випадку подальшого прогресу розвивається поверхневий карієс, коли відновлення емалі стає неможливим, а для лікування вже потрібно знімати пошкоджену емаль.

На стадії середнього карієсу формується відкрита порожнина і процес руйнування пришвидшується, переходячи в глибокий карієс. Запалення переходить за межі дентину, поширюється на м’які тканини та нерви, що призводить до ускладнень: пульпіту, періодонтиту, флюсу.

Карієс в залежності від розташування може бути міжзубним, прихованим, боковим, внутрішнім. Особливо важко виявляти та лікувати карієс на шийці зуба, оскільки ураження розташовано ближче до кореня. Прикореневий карієс або карієс кореня зуба може проявитися лише з появою сильних болів. І тоді виникає небезпека втрати зуба.

Причинами розвитку карієсу, окрім поганого догляду за порожниною рота, є:
• Анатомічні особливості зубної поверхні;
• Недостатній вміст мінералів у питній воді (кальцію, фтору і фосфору);
• Кількість і якість слини;
• Незбалансоване харчування, гіповітаміноз;
• Захворювання органів травлення;
• Надмірне вживання солодощів;
• Порушення обмінних процесів;
• Генетична схильність;
• Знижений імунітет.
Каріозна порожнина є джерелом хронічних інфекційних процесів в організмі. Запущена стадія карієсу призводить до розвитку у людини ангіни, фарингіту, гастриту, запальних процесів сечостатевої системи, алергічних реакцій. Тому дуже важлива своєчасна профілактика захворювання та виявлення карієсу на ранніх стадіях розвитку, оскільки здоров’я зубів безпосередньо впливає на загальний стан організму.
Важливе значення в збереженні твердих тканин зуба надає щоденний догляд за порожниною рота. Дотримання правил гігієни, регулярний профілактичний огляд лікаря-стоматолога, своєчасна діагностика та лікування на ранніх стадіях позбавляє від тривалого та дорогого лікування в майбутньому. У комплексі з правильним харчуванням і здоровим способом життя всі ці заходи допоможуть уникнути серйозних проблем зі здоров’ям.

Залишити коментар