Артеріальний тиск

Артеріальний тиск (АТ) — це тиск крові в артеріях людини. Виділяють два взаємодоповнюючих показники АТ.

«Верхнє» систолічний — це рівень кров’яного тиску, яке виникає в момент максимального скорочення серця.
«Нижнє» діастолічний — це рівень кров’яного тиску, що виникає в момент максимального розслаблення серця.
Одиницею вимірювання артеріального тиску є міліметр ртутного стовпа (мм рт. ст.). Припустимо, показник АТ встановився на величині 130/80, що означає наступне: рівень систолічного тиску дорівнює 130 мм рт. ст., а діастолічного — 80 мм рт. ст.

Умови вимірювання артеріального тиску
Вимірювання потрібно проводити в спокійній та комфортній обстановці, в приміщенні повинна бути кімнатна температура. При цьому приблизно за 30-60 хвилин до визначення артеріального тиску слід виключити куріння, вживання тонізуючих напоїв, алкоголю, кофеїну, а також фізичне навантаження та стресові ситуації.
Вимірювати АТ можна тільки після як мінімум п’ятихвилинного відпочинку пацієнта. Якщо перед процедурою мала місце значна емоційна або фізичне навантаження, щоб домогтися зниження АТ, потрібно збільшити період відпочинку до 15-30 хвилин.

АТ слід вимірювати вранці, вдень та ввечері. Ноги повинні бути розпрямлені і перебувати на підлозі, а руки потрібно розігнути і вільно розташувати на рівні серця. Слід пам’ятати, що плече не повинно здавлювати одягом, тим більше в корені невірно вимірювати АТ через одяг. Сечовий міхур перед вимірюванням АТ потрібно спорожнити.
Методика вимірювання артеріального тиску
Вимірюється АТ на плечовій артерії, пацієнт повинен прийняти положення сидячи або лежачи на спині (в обох випадках поза повинна бути зручною). Манжету слід накладати на плече навпаки серця, її нижній край повинен знаходитися на 2 см вище ліктьового згину. Між манжетою і рукою повинен залишатися зазор. Трубочки, які виходять з манжети, повинні лежати зверху паралельно руці. Мембрану фонендоскопа щільно притиснути до руці в місці максимальної пульсації.

Манжету слід підбирати такого розміру, щоб вона покривала 2/3 біцепса. Розміри повітряного міхура манжети вважаються нормальними, коли його довжина дозволяє покривати понад 80% плеча, а ширина — мінімум 40% від розміру руки. Це означає, що під час вимірювання АТ у пацієнта з ожирінням потрібно використовувати манжету великого розміру. Тиск в ній різко нагнітається до таких значень поки показник на манометрі не буде приблизно на 40 мм рт. ст. вище вашого звичайного «верхнього» тиску. Потім повільно починати стравлювати повітря і дивитися на манометр, перші удари, які ви почуєте, будуть сигналізувати про верхній показник тиску, а останні – про нижній.

Слід пам’ятати, що такий прилад, чутливий до сторонніх шумів і важлива точність розташування голівки фонендоскопа.
Виміряти тиск в домашніх умовах набагато легше, застосовуючи напівавтоматичний або автоматичний тонометр. Вони прості у використанні, досить надягти манжету і натиснути на кнопку, далі все відбувається автоматично, а показники виводяться на дисплей. У напівавтоматичних тонометрах, нагнітання відбувається шляхом накачування груші, але свідчення також виводяться на прилад. Єдине, що слід пам’ятати – рука в процесі вимірювання повинна бути нерухома.

Хворим з судинними патологіями (наприклад, атеросклерозом артерій нижніх кінцівок) слід визначати АТ на обох нижніх і верхніх кінцівках. В такому випадку артеріальний тиск вимірюється як на стегнових, так і на плечових артеріях. Для цього пацієнт лягає на живіт, а артерія вислуховується в підколінній ямці.
Дітям рекомендується вимірювати артеріальний тиск механічним тонометром або електронним полуавтоматом, при цьому потрібно використовувати дитячу манжету. Перед тим самим вимірювати дитині АТ, потрібно порадитися з педіатром з приводу кількості повітря, що нагнітається в манжету повітря і часу вимірювання.

Визначення показників АТ дуже важливо для раннього виявлення серцево-судинних захворювань, призначення лікарем своєчасного лікування та уникнення серйозних ускладнень від захворювання, а також ранньої раптової смерті!

Залишити коментар