Профільному комітету Верховної Ради України представлено Всеукраїнську програму ментального здоров’я Ти як? – ініціативу першої леді Олена Зеленська.
В рамках діяльності Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування відбувся круглий стіл на тему: «Система охорони психічного здоров’я в Україні: результати та виклики реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я».
Захід пройшов під головуванням голови Комітету Михайла Радуцького Михайло Радуцький за участі народних депутатів Лади Булах Народний депутат України Лада Булах, Валерія Зуба Валерій Зуб, Максима Перебийноса Maksym Perebyinis, Оксани Дмитрієвої Оксана Дмитрієва, Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка Віктор Ляшко, представників Міністерства соціальної політики, Міністерства у справах ветеранів, Міністерства освіти і науки, Міністерства культури та інформаційної політики, МВС, Державної служби праці, міжнародних партнерів та громадських організацій.
Ключові напрацювання Програми презентувала директорка з розвитку проєктів Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, радниця прем’єр-міністра України Ірина Микичак.
Зокрема обговорили здобутки щодо трансформації спеціалізованої психіатричної допомоги, інтеграції послуги з ментального здоров’я на «первинці», створення центрів ментального здоров’я, проведення масштабної просвітницької кампанії щодо важливості піклування про ментальне здоров’я. Було наголошено, що компонента ментального здоров’я наразі представлена в усіх політиках держави, взаємодія між всіма учасниками процесу є міжсекторальною. Залучені не тільки сфера охорона здоров’я і соціальної політики, але і освіти, економіки, культури, правничої допомоги, сектор безпеки та оборони.
«Провайдером усіх цих комплексних змін стала ініціатива Олени Зеленської – Всеукраїнська програма ментального здоров’я Ти як? Завдяки Програмі першої леді в нашій країні триває побудова власної унікальної системи якісних й доступних послуг з охорони ментального здоров’я», – зазначив Михайло Радуцький.
Також на зустрічі торкнулися питання розробки законопроєкту «Про систему психічного здоров’я в Україні». Спільно з Комітетом й Міністерством охорони здоров’я активну участь у генерації новим норм бере Координаційний центр КМУ / Mental Health UA. Ключова роль Координаційного центру – забезпечення експертної підтримки, запозичення та адаптування найкращого світового досвіду, створення цільової моделі «Система у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні» на основі якого й триває робота над законопроєктом.
«Розбудова сфери ментального здоров’я, що відбувається в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» фактично стартувала з нульового рівня до того ж обтяженого традиціями радянської психіатрії. Тому вкрай актуальним для України є створення комплексного закону, що зробить сталими системні перетворення у підходах до охорони психічного здоров’я, підготовки кадрів, якості психосоціальних послуг. Спільно ми використовуємо усі можливості, аби закон дійсно став унормував створення ефективної, інклюзивної та доступної системи охорони ментального здоров’я, – наголосила директорка з розвитку проєктів Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, радниця прем’єр-міністра України Ірина Микичак.