ХРОНІЧНІ РЕСПІРАТОРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ







Хронічні респіраторні захворювання є хронічними захворюваннями дихальних шляхів та інших легеневих структур.
Найбільш поширеними є:
- хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ);
- респіраторна алергія;
- астма;
- професійні захворювання легенів.
Основні фактори ризику
- куріння;
- забруднення повітря всередині приміщень;
- забруднення атмосферного повітря;
- алергени;
- професійні чинники ризику і вразливість.
Основні факти
- Сотні мільйонів людей щодня страждають від хронічних респіраторних захворювань. За останніми оцінками ВООЗ (2004), в даний час 235 мільйонів чоловік мають астму, 64 мільйони чоловік мають хронічну обструктивну хворобу легенів (ХОЗЛ), в той час як мільйони інших людей мають алергічний риніт та інші часто вже не діагностовані хронічні респіраторні захворювання.
Хронічні респіраторні захворювання (ХРЗ), і зокрема хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), представляють серйозну медико-соціальну проблему.
ХОЗЛ стає однією з провідних причин зростаючого тягаря хвороби за прогнозами 2030 р відображаючи тенденції зростання захворюваності і смертності від хвороб, пов’язаних зі споживанням тютюну.
Сьогодні ХРЗ займають цілих 5 позицій в першій десятці основних причин смерті в міжнародній класифікації смертності. ХОЗЛ перемістився з четвертого місця в 1990 р на третє в 2010 р, відразу після ішемічної хвороби серця та цереброваскулярних захворювань; інфекції нижніх дихальних шляхів тепер на четвертому місці, рак легенів – на п’ятому і туберкульоз легких – на десятому.
Куріння тютюну – основний фактор ризику розвитку хронічних респіраторних захворювань, в т. ч. і ХОЗЛ.
Профілактика хронічних респіраторних захворювань, і зокрема ХОЗЛ, – це в першу чергу робота, спрямована на подолання споживання тютюну і тютюнової залежності, з урахуванням всіх інших факторів ризику розвитку цих хвороб і особливостей розвитку індивідуума.
Дослідження показують, що у більшості курців розвивається порушення функції дихання внаслідок обструкції дихальних шляхів і що ХОЗЛ, відповідна критеріям Глобальної стратегії діагностики, лікування та профілактики хронічної обструктивної хвороби легень (GOLD), в кінцевому підсумку розвивається у 50% споживачів тютюну, а не у 15, як вважалося раніше.
Це означає, що при тривалому палінні шанси курця заробити ХОЗЛ будуть дорівнювати 1: 2, що має використовуватися як аргумент в профілактичній роботі з курцями. З іншого боку, численні дослідження підтверджують той факт, що хронічну обструктивну хворобу легенів більше не можна відносити до захворювань похилого віку.
Захворювання може зародитися ще до народження і в ранньому дитинстві індивідуума, і розуміння механізмів розвитку захворювання виключно важливо для своєчасного попередження цих хвороб. Тому профілактика хронічних обструктивних хвороб легенів повинна бути спрямована на попередження активного і пасивного куріння серед молодих людей, зокрема жінок до і під час вагітності, враховуючи пренатальний вплив тютюнового диму на розвиток легенів плода
Що таке алергічний риніт?
Алергічний риніт або сінна лихоманка настає при вдиханні якого небудь алергену, що викликає запалення і набрякання слизової носа. Синусит – це запалення слизової оболонки пазух носа, яке може бути гострим або хронічним.
При блокуванні пазух і їх заповненні рідиною в них можуть розвиватися бактерії, викликаючи такі симптоми, як головний біль і виділення з носа жовтого кольору. Блокування пазух носа може бути викликане застудою, сінну лихоманку або носовими поліпами (невеликими розростаннями в носі).
Алергічний риніт і синусит пов’язані між собою, тому що алергічний риніт викликає закладання носа і, в свою чергу, носових пазух.
Причини
Алергічний риніт викликають алергени. Алергени зустрічаються як всередині, так і поза приміщеннями. Коли алергічний риніт викликаний зовнішніми алергенами, тобто пліснявими грибами або пилком дерев, трави або бур’янів, його часто називають сезонною алергією або “сінну лихоманку”.
Алергічний риніт також може бути викликаний домашніми алергенами, наприклад лупою тварин, домашньої цвіллю або домашніми пиловими кліщами. Новітня класифікація алергічного риніту враховує інтенсивність симптомів і вплив на якість життя. Відповідно до цих параметрів він може бути легким або помірним / важким.
Астма – це хронічна хвороба, для якої характерні періодично напади задухи і свистячого дихання, що регулярно повторюються, тяжкість і частота яких варіюються у різних людей. У людей, які страждають на астму, симптоми можуть наступати кілька разів на день або в тиждень, у деяких людей напади трапляються під час фізичної активності або вночі.
Під час нападу астми епітеліальна вистилання бронхіол розбухає, що призводить до звуження дихальних шляхів і скорочення повітряного потоку, що надходить в легені і виходить з них. Повторювані напади астми часто призводять до безсоння, денної втоми, зниженим рівнями активності, а також перепустками шкільних занять і невихід на роботу. Коефіцієнт смертності при астмі відносно низький у порівнянні з іншими хронічними хворобами.
Факти про астму
За оцінками, в усьому світі астмою страждає більше 339 мільйонів чоловік.
- Астма є найбільш поширеним хронічним захворюванням у дітей.
- Більшість випадків смерті відбувається серед людей похилого віку.
- Астма є проблемою громадської охорони здоров’я не тільки для країн з високим рівнем доходу; на неї хворіють у всіх країнах, незалежно від рівня їх розвитку. Більшість випадків смерті, пов’язаних з астмою, відбувається в країнах з низьким і середньо-низьким рівнем доходу.
- Недостатній рівень діагностики та лікування астми створює значний тягар для окремих осіб і сімей і часто обмежує діяльність людей протягом усього їхнього життя.
Причини
Основоположні причини астми повністю не з’ясовані. Найбільш значними факторами ризику розвитку астми є генетична схильність в поєднанні з вдихуваними речовинами і частинками, які знаходяться в навколишньому середовищі і можуть провокувати алергічні реакції або дратувати повітряні шляхи. Це такі речовини і частинки, як алергени всередині приміщень (наприклад, кліщі домашнього пилу в постільній білизні, килимах і м’яких меблів, забруднення повітря і лупа тварин) алергени поза приміщеннями (такі як квітковий пилок і цвіль)
Тютюновий дим, хімічні подразнюючі речовини на робочих місцях забруднення повітря. Інші провокуючі фактори включають холодне повітря, крайнє емоційне збудження, таке як гнів або страх, і фізичні вправи. Астму можуть спровокувати і деякі лікувальні засоби, такі як аспірин та інші нестероїдні протизапальні ліки, а також бета-блокатори (використовувані для лікування гіпертонії, хвороб серця і мігрені). Урбанізацію також пов’язують зі зростаючою поширеністю астми, однак точний характер зв’язку з цим неясний.
Зменшення тягаря астми
Незважаючи на те, що астму не можна вилікувати, належне ведення пацієнтів дозволяє їм тримати хворобу під контролем і вести життя хорошої якості.
Для контролю прогресуючої важкої астми, зменшення числа нападів хвороби і скорочення смертності необхідні лікарські препарати, такі як інгаляційні кортикостероїди. Люди зі стійкими симптомами повинні щодня приймати ліки тривалої дії для контролю хвороби і запобігання нападів.
Також важливо уникати контактів з речовинами, що провокують астму, – стимуляторами, що подразнюють дихальні шляхи і приводять до їх запалення. За умови медичної підтримки кожен пацієнт з астмою повинен дізнатися, яких провокуючих речовин він повинен уникати. Незважаючи на те, що від астми не вмирає так багато людей, як від хронічної обструктивної хвороби легень або інших хронічних хвороб, вона може привести до смерті, якщо не брати належних ліків або не дотримуватися медичних приписів.
- Професійні або пов’язані з роботою захворювання легенів – це захворювання, які виникають або ускладнюються через речовини, з якими людина контактуєт на робочому місці.
Існує безліч захворювань, причиною виникнення або ускладнення яких можуть бути речовини, присутні на робочому місці. Кожне з них по-своєму впливає на легені і призводить до появи різних захворювань.
Перелік професійних захворювань легенів
- Роздратування
- Астма
- Риніт
- Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ)
- Біссіноз
- Пневмоконіоз
- Алергічний альвеоліт
- Тефлонова лихоманка
- Ливарна лихоманка
- Рак (включаючи мезотеліому)
- Інфекції
- Задух