МЕДИЧНІ НАСЛІДКИ НАРКОМАНІЇ








Наркоманія – це патологічний стан, що виникає у разі систематичного вживання речовин, які включені до списку наркотиків, та проявляється психічною та фізичною залежністю від них.
Наркотичний вплив несе масу негативних наслідків для організму. Незалежно від походження, наркотична речовина – це отрута, що нищить людський організм. Наркотики змінюють свідомість людини, руйнують пам’ять, інтелект, пригнічують відчуття та емоції, а також викликають сильну психологічну й фізичну залежність.
Бактерії, потрапляючи з нечистої голки до кровообігу, циркулюють по всьому організму й відкладаються на серцевих клапанах, призводячи до бактеріального ендокардиту, для якого характерні жар, слабкість, серцева недостатність. Мікроби з нестерильної голки можуть призвести також до абсцесу мозку, симптомами якого є сильний жар і
конвульсії. В усіх цих випадках можлива кома або смерть. Крім того, вживання ін’єкційних наркотиків значно підвищує ризик ВІЛ-інфікування.
Психоактивні речовини впливають на роботу всіх органаів і систем. Накопичуючись в організмі, вони поступово провокують іх дисфункцію. Найчастіше цей руйнівний процес організму людина не в змозі самостійно зупинити.
Зміни в нервовій системі
Поведінка наркомана дуже відрізняється від поведінки адекватної людини. Зміни виявляються не відразу, але вони неминучі. Причина в тому, що наркотичні речовини негативно впливають на нервову систему і психіку людини. Чим більше наркоман занурюється в згубну пристрасть, тим помітнішими стають відхилення від норми в його
поведінці.
Кожне надходження наркотику супроводжується різким звуженням судин. За допомогою цього організм намагається захистити мозок від інтоксикації. Але в цей момент, крім отрути, в мозкові тканини не надходить кисень і необхідні корисні речовини. Наслідок – загибель нервових клітин і порушення процесів метаболізму.
Вплив наркотичних речовин на серцево-судинну систему
Механізм впливу різниться в залежності від типу речовини:
- Опіати пригнічують роботу центру серцевого м’яза, знижують тиск і швидкість серцебиття, призводять до кисневого голодування.
- Стимулятори підвищують швидкість серцебиття, тиск і навантаження на серцевий м’яз, підвищується температура тіла і відбувається спазм судин.
Але в обох випадках наслідки вживання наркотиків плачевні: розвиваються аритмії, серцева недостатність, дистрофія серцевого м’яза, інфаркти.
Багаторазове проколювання вен може призводити до утворення тромбів і рубців. Коли тромби відриваються й потрапляють до кровообігу, а відтак до серця й легенів, може настати смерть – тромб закриває доступ крові до життєво важливих органів.
Особливості впливу на дихальну систему
При вживанні маріхуани і курильних сумішей у наркоманів розвивається хронічний бронхіт. Але дихальні шляхи страждають не тільки від речовин, які розкурюють. Опіатні наркотики мінімізують кашльовий рефлекс, в результаті чого органи дихання недостатньо самоочищуються, в них розмножуються патогенні мікроогранізми і розвивається пневмонія. У разі передозування може наступити параліч дихального центру, що зумовлює зупинку дихання і моментальну
смерть.
Негативні наслідки на кісткову систему
Наркотики синтетичного походження викликають гниття кісткових тканин і стають причиною розвитку остеомієліту, який руйнує кістки.
Через підвищений впливу хвороби на щелепи, у наркоманів лице стає асиметричним, підвищується крихкість опорного апарату і зубів.
Згубна дія наркотиків на шкіру
Регулярне вживання наркотичних препаратів згубно відбивається на зовнішності людини: спостерігається швидка втрата ваги, руйнування зубів, виникають виразки по всьому тілу. Шкіра наркомана стає в’ялою, набуває сіруватого відтінку. Сильнодіючі препарати (героїн) провокують виникнення абсцесів. Додається сильне свербіння по всьому тілу. Виникає запалення слизових оболонок носа і рота.
Організм наркомана стрімко старіє, що явно відбивається на зовнішньому вигляді. Косметика не допоможе, вона лише підкреслить негативні зміни.
Як страждають органи травлення
Наркотичні речовини знижують апетит, погіршують засвоюваність їжі, викликають запори і спазми. Іноді, навіть добре поївши, людина може відчувати дикий голод. Наркомани зовні виглядають змученими, блідими, втрачать звичну вагу. Проблеми зі шлунком ведуть до авітамінозу і отруєнь.
Печінка перша стикається з впливом наркотиків, а згодом перестає справлятися зі своєю роботою. Токсини не переробляються і поширюються по всьому організму, отруюючи продуктами розпаду наркотичних речовин.
Вплив наркотичних речовин на репродуктивне здоров’я та майбутнє потомство:
- У жінок: плід не захищений від впливу токсинів, що може спричинити незворотні зміни на генетичному рівні. Наркотики викликають мутації, каліцтво, пороки внутрішніх органів та інше.
- У чоловіків: постійний вплив токсинів на статеві клітини фатально знижує їх якість, відбувається зміна структури сперматозоїда, він стає млявим і нездатним запліднити яйцеклітину.
Якщо зачаття відбулося, ризик неповноцінності потомства дуже великий. Варто зазначити, що негативні наслідки наркотиків не обмежуються лише фізіологічним аспектом, а й стосуються психопатичної, соціальної і комунікативної сфери.
Пам’ятайте, що наркотики – це отрута і неминуча смерть! Скажіть категоричне «ні» добровільному безумству.
- ВІЛ в Україні поширюється через ін’єкції наркотиків – ООН
- Зловживання психоактивними речовинами та як дізнатись, чи вживає ваша дитина наркотики?
- У МОЗ підрахували приблизну кількість ін’єкційних наркоманів
- В Україні впроваджують програми, спрямовані на підтримку людей, що живуть із наркозалежністю
- Кожен десятий українець має родичів чи знайомих, хворих на наркоманію
- Наркозалежність – це хвороба, а не злочин