Всесвітній день боротьби з меланомою

9 травня Україна разом з більшістю країн світу відзначає Всесвітній день боротьби з меланомою. Наша держава є учасником Всесвітньої програми «Євромеланома», у зв’язку зі зростаючою поширеністю злоякісної меланоми та з необхідністю поширення інформації про ранню діагностику та профілактику цієї небезпечнішої злоякісної пухлини.

На сьогодні рак шкіри та меланома є найбільш поширеними видами онкологічних захворювань в Україні – близько 20% від усієї кількості хворих на рак. А тому, дуже важливо щоб кожний українець був обізнаний про меланому та рак шкіри і звертався до лікаря вчасно, що дозволить наблизити до мінімуму рівень смертності від цих захворювань.

Меланома є однією з найбільш агресивних злоякісних пухлин, розвиток якої провокується ультрафіолетовим опроміненням. Ця злоякісна пухлина розвивається з клітин меланоцитів, в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути і без пігменту, та має властивості швидкого темпу росту з метастазуванням по всьому організму. Боротьба проти меланоми починається з усвідомлення кожного про ризики цього захворювання та рівень знань про ранню діагностику. Огляд своєї шкіри щомісяця на наявність будь-яких змін або підозрілих новоутворень потрібен для виявлення захворювання на ранній стадії.

Щоб вчасно розпізнати небезпечну родимку самостійно, потрібно лише запам’ятати алгоритм первинної діагностики родимок, який називається ” АКОРД меланоми”. Це слово-абревіатура, в якій кожна буква має своє значення – ознаку переродження родимки.
Огляньте родимку та дайте відповідь на наступні питання:
А – асиметрія. Родимка асиметрична?
К – край. Край родимки нерівний, рваний?
О – окрас. Є зміни в кольорі, вкраплення, зникнення забарвлення?
Р – розмір. Родимка більше 6 мм?
Д – динаміка. Родимка росте? Є кірочки, тріщинки, кровоточивість?
Якщо ви відповіли “ТАК” хоча б на одне питання, це суттєвий привід не
відкладати візит до лікаря-дерматолога або дерматоонколога . Є фактори, що збільшують ризик розвитку меланоми. До груп ризику
відносяться:

  1. Фототип шкіри. Світла шкіра, що легко обгоряє; світле, русяве, руде волосся; блакитні, сірі, зелені очі
  2. Багато родимок. На тілі більше 50-ти родимок. Наявність родимок розміром більше 6 м
  3. Спадковість. В когось з близьких родичів була виявлена меланома
  4. Шкідлива робота. Робота, що пов’язана з постійним або довгим перебуванням на сонці. Робота зі шкідливими речовинами.
  5. Сонячні опіки. Люди, що в дитинстві отримували сонячні опіки
  6. Гормональні зміни в організмі. Періоди гормональних змін: статеве дозрівання, вагітність

    Якщо ви або хтось з ваших близьких знаходиться в одній з груп ризику, наведених вище, то необхідно бути особливо пильним та проходити обстеження родимок регулярно – раз на півроку.
    Не бійтеся звертатися до лікаря! Меланома виліковна, якщо діагноз встановлено на ранній стадії – чим раніше пацієнт звернувся до лікаря, тим більше шансів на повне одужання!

    Яких правил потрібно дотримуватися, щоб зберегти життя:
    ✓ Уникайте прямих сонячних променів. Візьміть за правило не перебувати на сонці з 10-ї до 16-ї години.
    ✓ Захищайте вдень шкіру від сонця бавовняним або льняним одягом, особливо шкіру дітей. Носіть головний убір. Користуйтеся сонцезахисним кремом. ✓ Уникайте травмування родимок. Не заклеюйте родимку пластиром (це створює термічний ефект та може зашкодити!). Якщо родимка знаходиться в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, необхідно звернутися до лікаря та обговорити доцільність та можливість її видалення.
    Маємо надію, що сумісні зусилля медичних працівників та кожного з нас приведуть до того, що кожний українець буде обізнаний про меланому та рак шкіри і звертатиметься до лікаря вчасно, що дозволить наблизити до мінімуму рівень смертності від цих захворювань в нашій країні!

    Бережіть себе, будьте уважні та здорові!

Залишити коментар