Ігрова залежність, також відома як лудоманія, офіційно визнана Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) психічним розладом.
Це часті повторні епізоди участі в азартних іграх, що стають домінуючими у житті людини та ведуть до зниження соціальних, професійних, матеріальних і сімейних цінностей. Основною характеристикою цього захворювання є втрата контролю над грою та неможливість зупинитися.
Ця хвороба може вразити людину, незважаючи на її стать, вік, соціальний статус та інтелектуальні здібності. Протягом тривалого часу гравець може не знати про свою залежність або приховувати її від родини та близьких. При цьому сам залежний може заперечувати наявність проблеми. Як результат – людина фактично втрачає постійний зв’язок з реальним світом, друзями, рідними та близькими, поринаючи у віртуальний світ хибного задоволення.
Поведінка людини може свідчити про втрату контролю над грою, що проявляється у збільшенні інтенсивності та частоти гри, зміну інтересів, фізичного та емоційного стану, сприйняття реальності. Однак, важливо розуміти, що наявність будь-яких із зазначених ознак не встановлює медичного діагнозу ігрової залежності (тільки лікар може визначити наявність проблеми та встановити діагноз).
Що робити, аби не потрапити в залежність?
Ігрова залежність не виникає раптово, а формується поступово впродовж тривалого часу через неконтрольовану поведінку, яка переходить спочатку у проблемну, а потім і в патологічну поведінку.
Запобігання ігровій залежності — важливий крок для збереження свого здоров’я, фінансового стану та благополуччя.
Кілька порад, як не потрапити в залежність:
Навчіться говорити «ні». Якщо ви вирішили не грати в азартні ігри, навчіться відмовлятися, навіть якщо вам пропонують різні «вигідні» бонуси, пропозиції чи акції.
Займайтеся іншими видами діяльності. Знайдіть заняття, які будуть цікавими та приносять задоволення без фінансових ризиків. Це можуть бути спортивні заняття, творчі проєкти, читання або будь-які інші захоплення.
Спілкуйтеся з близькими та рідними. Поговоріть зі своїми друзями та родиною про азартні ігри. Спілкування має допомогти залишатися на правильному шляху. Також відкритість з близькими може запобігти розвитку та поглибленню проблеми.
Ніколи не беріть участь у незаконних азартних іграх. Опитування КРАІЛ показало, що 52,9 % гравців не перевіряє інформації про наявність ліцензії в організатора азартних ігор перед початком гри, а дарма.
Чому потрібно уникати участі у незаконних азартних іграх?
По-перше, участь гравця в організованій без ліцензії азартній грі тягне за собою адміністративну відповідальність.
По-друге, участь в азартних іграх, які організовані без отримання відповідної ліцензії створюють небезпеку для гравців. Це:
- неправомірне використання персональних даних (крадіжка банківських даних чи інших конфіденційних відомостей);
- порушення правил проведення гри (недотримання принципів відповідальної гри, відсутність гарантії чесної гри, шахрайські дії);
- неналежний захист прав гравця (оператори незаконних азартних ігор часто залишаються анонімними, що ускладнить звернення до них у випадку проблем чи конфліктів. Гравець може залишитися без правового захисту та можливості вирішення своїх претензій).
Куди звертатися по допомогу?
Якщо ви або ваші близькі відчуваєте потребу в допомозі, можете звернутися до таких організацій і установ, які спеціалізуються в питаннях ігрової залежності (лудоманії).
Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ)
- Безкоштовна гаряча лінія: 0 800 50 13 77
- Офіційна електронна скринька: zvernennya@gc.gov.ua
Для отримання інформації щодо медичної допомоги зверніться до будь-якого закладу охорони здоров’я за місцем фактичного проживання.
- Перелік закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги особам з ігровою залежністю https://www.gc.gov.ua/files/Ігрова%20залежність/perelik.pdf
- Безкоштовний телефон контактцентру Національної служби здоров’я України: 16-77.
Органи соціального захисту населення (отримання соціальної послуги щодо соціальнопсихологічної реабілітації особи з поведінковими порушеннями через ігрову залежність). З переліком можна ознайомитися за посиланням: http://surl.li/pmriq. Для пошуку надавачів соціальної послуги оберіть пункт 017.4.
Система безоплатної правничої допомоги Єдиний номер контакт-центру: 0 800 213 103
ТЕСТ на ігрову залежність. За допомогою цього тесту Ви можете отримати інформацію про наявність та ступінь ігрової залежності (лудоманії), проте результати такої самодіагностики не встановлюють медичного діагнозу (тільки лікар може визначити наявність проблеми, встановити діагноз та здійснити необхідне лікування).
Для проходження тесту перейдіть за посиланням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeoT-3bO9PfOMs6qegnLZQqNmbgtWmT…
Електронна брошура “Азартні ігри – це лише розвага” https://www.canva.com/design/DAGNKzFXoVU/P2i6XsDeSZG_wR-EAaYgrA/watch?ut.