Напередодні Всесвітнього дня сну, який відзначається щороку, нагадуємо про важливість здорового сну для людського організму.
Під час сну організм відпочиває та повністю відновлює свої ресурси. Це період коли сповільнюються всі процеси в діяльності органів та систем, окрім мозкової діяльності, мозок залишається активним. Він обробляє і аналізує всю інформацію за день, фільтруючи потрібне від надлишкового. Також під час сну запускається анаболізм – процес, при якому формуються нові необхідні організму сполуки, синтезуються гормони, відновлюються клітини та м’язові волокна.
Дуже важливо мати повноцінний сон протягом не менш 7-8 годин на добу, але в України вже понад три тижня триває повномасштабна війна після нападу російських окупантів. Вибухи і сигнали повітряної тривоги лунають і вдень, і вночі.
Порушення сну, зокрема безсоння, нетривалий сон і нічні кошмари – поширена реакція організму на стрес. Це впливає на самопочуття та фізичне здоров’я людини, знижуючи силу м’язів, погіршуючи роботу нервової та серцево-судинної системи. Також це підвищує ризик додатково травмуватися або не встигнути відреагувати на загрозу життю.
Як забезпечити повноцінний сон в умовах війни? Декілька порад від нейробіологів. Експерти радять, попри обставини, створити послідовний графік сну у максимально спокійному, прохолодному і затемненому місці із можливістю коротких сеансів денного сну. Це може допомогти сумарно спати необхідних 7-8 годин протягом доби. Якщо сон склав менш як 4 години, потрібно за можливості відсипатись у більш спокійні дні, будь-як добираючи необхідних 8 годин. Військові дослідники виявили, що, якщо ви виспитеся заздалегідь (наприклад, лягаючи спати раніше протягом декількох днів), позбавлення сну не буде таким важким.
Військові армії США використовують спеціальну техніку, яка дозволяє заснути у складних ситуаціях, спати будь-де і у будь-якій позиції, враховуючи окопи, намети, бомбосховища і транспортні засоби, що рухаються і навіть, на полі бою.
Така техніка дозволяє заснути протягом 2 хвилин. Секрет полягає у повному розслабленні м’язів та “очищенні думок”. Варто починати із повного розслаблення м’язів обличчя, включаючи язик і щелепи. Потім слід опустити і розслабити плечі, груди, руки, живіт і ноги.
Автор також радить очистити думки, використовуючи один із трьох образів:
- ви лежите у човні на спокійному озері і над вами лиш чисте небо;
- ви лежите у чорному оксамитовому гамаку у темній кімнаті;
- ви лежите й повторюєте про себе: “Не думай, не думай, не думай”.
Попри простоту, згадана методика працює у більшості випадків. Декому знадобиться трішки більше практики, щоб навчитися швидко розслаблятися, втім за кілька тижнів буде відчутний прогрес.
Турбуємося про себе, зберігаємо свій сон, як життєво необхідний для нормального функціонування організму.
Бережіть себе та будьте здорові!!!